Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Medea > Aktuální informace > Výročí 30 let od vzniku

Výročí 30 let od vznikuDatum konání:
1.3.2023

Výročí třicet let od svého vzniku slaví letos společnost MEDEA domácí péče Opava. Celé ty roky poskytuje ošetřovatelskou péči v domácím prostředí lidem všech věkových kategorií, a umožňuje jim tak rychleji opustit nemocniční prostředí. Již brzy vstoupí MEDEA do své další dekády. Pacienti a jejich rodiny z celého okresu Opava se tak na ni mohou s důvěrou dál obracet. Domácí péče MEDEA představuje pro pacienty a jejich blízké vítanou a velmi důležitou pomoc. „Smysl domácí péče spočívá v co nejrychlejším návratu člověka z nemocnice do domácího ošetřování. Po zvládnutí akutního stavu onemocnění, už probíhá doléčení v prostředí, které člověku zajišťuje lepší psychickou pohodu, která je tak důležitá pro zdárný průběh doléčení jeho choroby,“ vysvětluje vrchní sestra a koordinátorka služeb MEDEY Pavla Včulková. MEDEA je certifikovanou společností, díky čemuž mají klienti i jejich rodiny jistotu, že se jim dostává odborné péče na velmi vysoké úrovni. MEDEA má tým zdravotních sester, který je sestaven tak, aby byla zajištěna pomoc pro klienty čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu. Sestry poskytují péči lidem všech věkových kategorií. Starají se jak o seniory a umírající, tak o děti či lidí v produktivním věku, kteří jsou například po operaci. Samozřejmostí je spolupráce s ošetřujícími, praktickými i odbornými lékaři klientů. „Rozsah našich služeb zahrnuje základní, odbornou i specializovanou zdravotní péči. Mezi odborné ošetřovatelské úkony patří například aplikace injekcí a infuzí, převazy a ošetření ran, měření krevního tlaku, odběry krve, rehabilitační ošetřování,“ vyjmenovává vrchní sestra Včulková. Do nabídky služeb patří také podávání léků, vyšetření hladiny krevního cukru, prevence a léčba proleženin, cévkování či v neposlední řadě zavádění různých katetrů, například močového katetru či žaludeční sondy.
Péči zajišťuje MEDEA v rámci celého opavského okresu.
Mezi veřejností bohužel přetrvává předsudek, že domácí péče je pro mnoho lidí finančně nedostupná. Opak je ale pravdou. Domácí péče byla a nadále zůstává dostupná široké veřejnosti. MEDEA má smlouvy se zdravotními pojišťovnami, přičemž zdravotní péče indikovaná lékařem je jimi plně hrazena.

Jak šel čas s MEDEOU 

Vzhledem k tomu, že MEDEA letos slaví výročí, je na místě nahlédnout i do její historie. Vznikla v roce 1993.
Roku 2020 spojila síly se zařízením Vesalius v Opavě, které se zaměřuje mimo jiné na péči o diabetiky. „Mým dlouhodobým přáním je pomáhat lidem v oblasti diabetologie a zdraví co nejkomplexněji. Nabízet jim tak ucelený systém služeb, aby nemuseli to, co potřebují, složitě hledat jinde. Snažím se vnímat jejich potřeby, a na ty reagovat. Proto jsem se rozhodl koupit Medeu,“ vyjadřuje se primář a diabetolog Radomil Pluschke, který Vesalius založil a dodnes stojí v jeho čele. Od září 2021 byla součástí poskytovaných služeb i pečovatelská služba, která také pomáhá klientům v domácím prostředí, jedná se ale o úkony, jako je oblékání, úklid, příprava jídla a podobně. Tato služba sice z organizačních důvodů končí, to ale nic nemění na tom, že MEDEA domácí péče bude fungovat dál. Zdravotní péče v domácím prostředí tedy nejenže zůstává zachována, ale také jde s dobou. Například vozový park společnosti je průběžně modernizován, zdravotní sestry se zase účastní různých školení, aby ve svém oboru znaly nejnovější poznatky. 

 

článek z deníku Region.pdf