Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Domov > Odlehčovací služby > Aktuality > Vesalius nově nabízí Odlehčovací službu v terénu

Vesalius nově nabízí Odlehčovací službu v terénuDatum konání:
10.7.2024

Lidem, kteří pečují v domácím prostředí o svého blízkého, může velmi pomoct služba, která je v Opavě i okolí naprostou novinkou.

Jedná se o terénní Odlehčovací službu, kterou od 1. července začal poskytovat Domov Vesalius, z. ú. Toto zařízení si v Opavě získalo značné renomé, neboť nabízí široký komplex mimořádně kvalitní péče lidem s různými zdravotními handicapy. Vedle toho podává čím dál pevněji pomocnou ruku také pečujícím.
Zařízení, o kterém je řeč,má v Opavě i okolí tak zvučné jméno, že jej asi netřeba podrobně představovat. Ostatně i v našich novinách již o něm bylo napsáno mnohé. Než se ale dostaneme k jeho novince,která je pro lidi, kteří pečují o své blízké v domácím prostředí na Opavsku naprosto průlomová, připomeňme alespoň to nejzákladnější. Mimořádnost Vesalia spočívá nejen ve špičkové kvalitě poskytované péče a individuálním přístupu ke klientům, ale také v komplexnosti. „Mým dlouhodobým přáním je pomáhat lidem v oblasti diabetologie a zdraví co nejkomplexněji. Nabízet jim tak ucelený systém služeb, aby nemuseli to, co potřebují, složitě hledat jinde,“ říká MUDr. Radomil Pluschke, MBA, který stojí v čele Vesalia. Tento postoj má neochvějně od roku 2006,
kdy toto zařízení založil. Vesalius tak dnes díky jeho nasazení tvoří nejen diabetologie a ordinace praktického lékaře, ale také e-shop se zdravotnickými potřebami a bezbariérový Domov pro osoby se zdravotním postižením s domáckou atmosférou poskytující nepřetržitou péči lidem se sníženou soběstačností. Vesalius také spojil síly se společností MEDEA domácí péče Opava s.r.o., která zajišťuje domácí zdravotní péči.

Jediná terénní Odlehčovací služba na Opavsku.

Dalším velkým krokem bylo loni zavedení pobytové Odlehčovací služby. V rámci Domova Vesalius, z. ú., který se nachází v Opavě na Sušilově ulici v krásném prostředí bývalého kláštera, byly k tomuto účelu připraveny dva jednolůžkové pokoje. Pobytovou Odlehčovací službu je možné využít až na tři měsíce. Ve Vesaliu je navíc standardem přistupovat ke každému klientovi a jeho situaci s empatií a respektem. „Vždy se ohlížíme na konkrétní potřeby daného klienta. Jestliže nadále trvá v rodině nepříznivá sociální situace, je možné službu využít i opakovaně,“ říká Mgr. Veronika Kalusová.
Při využití pobytové služby může primární pečující osoba odjet na dovolenou nebo využít tuto možnost, jestliže potřebuje hospitalizaci v nemocnici a podobně. Pečující osobu na přechodnou dobu nyní nově zastoupí také terénní forma Odlehčovací služby, aby tak pečující osoba měla prostor pro odpočinek, čas na vyřízení osobních záležitostí, seberealizaci a podobně, zkrátka aby se předešlo jejímu přetížení a sociální izolaci. Tato služba byla zavedena 1.července, a Domov Vesalius, z. ú. se tak stal jediným zařízením na Opavsku, které terénní formu Odlehčovací služby nabízí. Dohromady oba typy Odlehčovací služby tvoří ucelenou, potřebnou pomoc pečujícím. 

Klienti jsou v dobrých rukou 

Terénní Odlehčovací služba se značně liší od Pečovatelské
služby, byť je stejně jako ona poskytována v klientově přirozeném prostředí a zajišťuje lidem potřebnou péči, například zajištění hygieny, podání stravy, a podobně. Hlavním posláním Odlehčovací služby je však na přechodnou dobu zastoupit pečující osobu v každodenních činnostech a umožnit jí tak nezbytný
odpočinek od náročné péče, prostor pro vyřízení osobních záležitostí nebo jí pomoci v situacích, kdy nemůže péči zajistit. „Terénní asistent/ka poskytující terénní Odlehčovací službu může ke klientovi vyjet jednou denně, a to minimálně na hodinu a počítá se i s delším časem v řádech několika hodin. Je to z toho důvodu,aby bylo pečující osobě opravdu odlehčeno a měla prostor si od péče odpočinout. Terénní asistenti se tak mohou věnovat více i aktivizaci klienta, provozovat s ním volnočasové aktivity, doprovodit jej ven a podobně,“ vysvětluje Domov Vesalius se nachází v areálu kláštera na Sušilově ulici.
Domov Vesalius, z. ú. Sušilova 1751/1, 746 01 Opava Mgr. Pavla Stavinohová. Prozatím bude služba poskytována v pracovní dny od sedmé hodiny ranní do šestnácti hodin. Zájem o ni ale bude sledován a časové rozpětí může být do budoucna podle potřebnosti upravováno. Prozatím se ale ukazuje, že nejvíce pečující potřebují zastoupit dopoledne, aby si vyřídili věci na úřadech, lékaře, či jiné osobní záležitosti. Jedná se o placenou službu. Sazbu udává vyhláška, takže je stejná pro každého klienta a dá se hradit z příspěvku na péči. Aby služba mohla fungovat, přispívá finančně jak Statutární město Opava, tak Moravskoslezský kraj. Poptávka po takové službě, která na Opavsku doposud zoufale chyběla, byla značná již před jejím zavedením. Cílovou skupinou jsou
osoby starší osmnácti let se sníženou soběstačností, která je dána zdravotním handicapem, chronickým onemocněním či věkem. Jestliže pečující váhá, zda klient do cílové skupiny spadá, může se obrátit na sociální pracovnici Odlehčovacích služeb, která klientům a pečujícím předá všechny potřebné informace. U Odlehčovací služby si může být pečující osoba jistá, že je její blízký v dobrých rukou. Pracovníci pobytových i terénních služeb kladou důraz na důstojnost každého klienta, respektují jeho osobnost, svobodu, navyklý způsob života i soukromí. V rámci terénní Odlehčovací služby budou vyjíždět ke klientům v rámci
ORP Opava.

 

článek z deníku region.pdf